Egy élhetőbb jövő megteremtését célozzák a Lexus Design Award döntőseinek pályaművei

A Lexus bejelentette a 2022-es Lexus Design Award hat döntősét, akiknek műveit 57 ország alkotóinak 1726 pályaműve közül választották ki. A döntősök abban a kiváltságban részesülnek, hogy a kreativitás világának négy nemzetközi sztárja mentorálja őket, és közvetlen segítségükkel, fejenként 3.000.000 jenes (mai árfolyamon körülbelül 8,3 millió forint) költségvetéssel fejleszthetnek prototípusokat.

Az immár tizedik alkalommal megrendezett, 2013-ban indult Lexus Design Award azzal a céllal fejlődik folyamatosan, hogy támogassa és egyengesse a fiatal alkotók útját. A Lexus Design Award az ígéretes tehetségeket szeretné megtalálni, hogy friss ötleteiknek nagy horderejű megjelenést tudjanak biztosítani a kreatív közösségek által elismert globális platformon. A döntősök kiválasztásának legfőbb szempontja ezúttal is az volt, hogy eredeti megoldásaik hozzájáruljanak egy jobb jövő megalkotásához, miközben úgy képesek megjeleníteni a Lexus márka három alapelvét – az Előrelátást, az Innovációt és a Magával ragadó megoldásokat –, hogy közben mindenki számára képesek örömet okozni ezzel.

Január elején a hat döntős ötnapos workshopon vett részt négy mentorral: Sam Baronnal, Joe Doucettel, Sabine Marcelisszel és Yosuke Hayanoval. A szakértők iránymutatásának köszönhetően a döntősök professzionális segítséget kaptak, hogy feltárják ötleteikben rejlő lehetőségeket, és életre tudják kelteni azokat. A döntősök további, körülbelül három hónapig folytathatják a munkát a mentorokkal, hogy kidolgozzák prototípusaikat a Nagydíjra. 2022 tavaszán a neves kreatív szakemberekből, Paola Antonelliből, Anupama Kundooból, Bruce Mauból és Simon Humphriesből álló zsűri választja majd ki a Nagydíj győztesét, méghozzá a döntősök előadásai alapján, melyek arról szólnak, hogy prototípusaik hogyan valósítják meg tervezési koncepcióikat.

Lenyűgözött az alkotók érzékenysége a fogyatékossággal élő egyének valós életben előforduló problémáira és a társadalom előtt álló kihívásokra – például a természettel való fenntartható együttélésre. A mentorálás folyamata optimalizálja a döntősök terveinek hatását. Nagyon élveztem egy ilyen sokszínű zsűrivel együtt dolgozni, és megtalálni az összhangot. Ahol eltérőek voltak a nézőpontok, azok is kiegészítették egymást, és alapvető értékekhez igazodtak.” – fogalmaz a 2022-es Lexus Design Award zsűritagja, Anupama Kundoo.

A 2022-es Lexus Design Award döntősei:

  • Chitofoam – Charlotte Böhning és Mary Lempres (Kettős állampolgárok: USA / Németország és USA / Norvégia; Székhely: USA): Biológiailag lebomló csomagolóanyag, amely olyan lisztférgek kitinvázából származik, amelyek megemésztették a polisztirolhab hulladékot.
  • Hammock Wheelchair – Wondaleaf (Malajzia): Kombinált kerekesszék, amely emelőként és függőágyként is használható, és segíti a gondozókat a betegek emelésében.
  • Ina Vibe – Team Dunamis (Nigéria): Egy fenntartható eszköz, amely főzésre, töltésre és világításra is szolgál.
  • Rewind – Poh Yun Ru (Szingapúr): Egy platform, amely több érzékszervi stimulációt is alkalmaz, hogy ösztönözze a demenciában szenvedő időseket valós emlékek felidézésére.
  • Sound Eclipse – Kristil és Shamina (Oroszország): Zajszűrő eszköz, amely csökkenti a kívülről jövő zajt, ha nyitott ablak közelében helyezik el.
  • Tacomotive – Kou Mikuni (Japán): Érintéssel kezelhető vezetési szimulátor látás- és hallásproblémákkal küzdő gyermekek számára.

A hat döntős a Nagydíj után exkluzív, személyre szabott konzultáción vehet majd részt a zsűri minden tagjával, hogy feltárják lehetséges karrierútjukat, és lendületet adjanak a további szakmai fejlődésükhöz. A 2013-ban elindított Lexus Design Award nemzetközi pályázatot a feltörekvő alkotók számára alapították, és a világ minden tájáról várják a jelentkezőket. A díj célja, hogy hozzájáruljon a társadalom fejlődéséhez azáltal, hogy támogatja azokat a tervezőket és alkotókat, akiknek munkája hozzájárulhat egy jobb jövő megalkotásában. A hat döntős különleges lehetőséget kap arra, hogy a világ vezető tervezőinek mentorálásával prototípusokat készítsen terveiből. A Lexus Design Award globális médiamegjelenést biztosít a szakmai karrierjük előrehaladása érdekében.

A döntőbe jutott projektek és megálmodóik részletes bemutatása

Chitofoam

A Kitinhab egy anyagkutatási projekt, amely az eldobott polisztirolhabot hasznosítja újra lisztférgek táplálékaként, majd felhasználja azok külső kitinvázát, például a levedlett bőrüket. Kiderült, hogy a lisztkukacok biztonságosan meg tudják emészteni a polisztirolt, és a külső vázukból kivont kitozánból készült biopolimereket a polisztirolhab környezetbarát alternatívájának létrehozására használják majd fel.

Charlotte Böhning és Mary Lempres osztálytársak, akik a Pratt Instituteon folytatják ipari formatervezési mesterképzésüket. Fejlesztés- és viselkedés- közgazdaságtani, kémiai és képzőművészeti háttérrel rendelkeznek. Együttműködésen alapuló tervezési gyakorlatuk középpontjában az anyagvezérelt innováció, az empatikus technológiák és az emberközpontú tényezők állnak.

Hammock Wheelchair

A tolószék, az emelők és a függőágy funkcióinak kombinálásával a gondozók kézi emelés nélkül is mozgathatják és áthelyezhetik a betegeket. A rugalmas borítás támaszként, míg a kétágú kerekesszék-váz emelőként működik.

A Wondaleaf csapattagjai egy innovatív orvostechnikai eszközökkel foglalkozó céghez tartoznak. Minden tag a tervezési és gyártási folyamat különböző aspektusaira specializálódott. Miután néhány csapattagnak egy idősotthon vezetése közben nehézségei támadtak a betegek ellátásában, úgy döntöttek, hogy együttműködtek egy olyan eszköz megtervezésében, amely képes segíteni a gondozókat és a betegeket ezekben az intézményekben.

Ina Vibe

Az Ina Vibe egy könnyű, hordozható, gázüzemű tűzhely termoelektromos generátorral, amely hőenergiát hasznosít fenntartható, megfizethető és tiszta villamos energia előállítására, lehetővé téve a főzést, a töltést és a világítást fenntartható és egészséges módon.

A Team Dunamis a nigériai Landmark Egyetemen és a Rivers State Egyetemen mérnöki és üzleti menedzsment szakon végzett öt fiatalból álló csapat. Szenvedélyesen dolgoznak az energiamegoldások, az emberközpontú termékek és a kontinensük fejlesztését célzó rendszerek létrehozásában. Céljuk, hogy a remény követeiként szolgáljanak közösségeikben.

Rewind

Az emlékek felidézésére tervezett Rewind egy mozgáskövető eszközt használ, amely segíti a demenciában szenvedő időseket az ismerős gesztusok későbbi újraélésében. Ezek aztán audiovizuális visszajelzésként jelennek meg egy párosított eszközön, amely visszaemlékezést vált ki.

Poh Yun Ru társadalmilag elkötelezett terméktervező, aki mások életének javításával igyekszik pozitív hatást gyakorolni a társadalomra. Kulturálisan gazdag és sokszínű társadalomban élve a tervezést olyan módszernek tekinti, amellyel intuitív és befogadó megoldásokat lehet kidolgozni az élet minden területéről érkező emberek számára.

Sound Eclipse

A félig nyitott ablakok elé helyezett Sound Eclipse a hátoldalán található mikrofonnal rögzíti a kintről érkező zajt, míg a hangszórón keresztül az eredeti zajjal azonos amplitúdójú, de fordított fázisú hanghullámokat bocsát ki. Ezek a hullámok egyesülnek és kioltják egymást.

Shamil Sahabiev ipari formatervező, aki koncepcióművészként is dolgozott, és több videojátékhoz is hozzájárult, beleértve például VR-játékokat is. Kristina Loginova termékmenedzserként számos kreatív ötletet segített nyereséges üzletté alakítani. Együtt most az ipari formatervezésre összpontosítanak azzal a céllal, hogy olyan dolgokat hozzanak létre, amelyek a társadalom javát szolgálják, és közelebb hozzák a jövőt.

Tacomotive

A papír textúrája, különösen érdessége és puhasága finoman változik mintázatok kivágásával. Ezt a jelenséget felhasználva egy analóg vezetési játékot terveztem a tapintható felfedezés élvezetére, amely a látás- és hallásproblémákkal küzdő gyermekek oktatásában nyújt segítséget a közös kommunikáció támogatásával.

Kou Mikuni a Tokiói Egyetem Integrált Tudományok Tanszékén (természettudomány) végzett, jelenleg pedig ugyanazon az egyetemen, a Műszaki Tudományok (gépészmérnöki) karán, doktori képzésben foglalkozik a tervezéssel.