A 2024-es TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team

A TOYOTA GAZOO Racing World Rally Team örömmel erősíti meg sztárpilótákkal teletűzdelt versenyzői felállását a 2024-es FIA Rally Világbajnoki szezonra, amikor is ismét a gyártók, a pilóták és a navigátorok bajnoki címének megszerzése lesz a cél. Kalle Rovanperä idén 23 évesen a valaha volt legfiatalabb pilótaként megszerezte egymást követő második WRC versenyzői bajnoki címét, és új, többéves szerződést írt alá a TGR-WRT-vel. A sportág csúcsára való figyelemre méltó felemelkedését követően Rovanperä 2024-ben Jonne Halttunen navigátorral együtt egy személyre szabott szezont fut majd. Ez lehetővé teszi számára, hogy egy kis időt szakítson a világbajnoki címekért való versenyzés intenzív elvárásai közepette, és élvezze a különböző szakágakban való vezetést, beleértve a driftet is, tovább fejlesztve a volán mögött szerzett képességeit és tapasztalatait. A nyolcszoros világbajnok Sébastien Ogier az utolsó címeit a TGR-WRT-vel szerezte 2020-ban és ’21-ben, mielőtt visszavonult volna a teljes munkaidős versenyzéstől. Továbbra is kulcsszereplője marad a csapatnak, hiszen 2023-ban Monte-Carlóban, Mexikóban és Kenyában is győzelmet aratott, és a következő szezonban ismét egy személyre szabott szezont fut majd Vincent Landais navigátorral együtt. A csapat emellett izgatottan várja, hogy az újabb szezonokban is folytathassa közös munkáját Elfyn Evansszel. Mióta a TGR-WRT-hez csatlakozott, Evans rendszeres bajnoki versenyzőként alapozta meg a képességeit, négy év alatt háromszor lett második – többek között 2023-ban, amikor Horvátországban, Finnországban és Japánban szerzett győzelmeket. Az idei szezonban elért eredményekre építve ő és Scott Martin navigátor azzal a céllal vágnak neki a 2024-es évadnak, hogy első világbajnoki címükért versenyezzenek. Takamoto Katsuta szintén újra a csapat tagja lesz, és a teljes szezonban ő ül majd a gyári GR YARIS Rally1 HYBRID volánja mögött Aaron Johnston navigátor mellett. A TOYOTA GAZOO Racing WRC Challenge programjának felfedezettje, Katsuta 2023-ban kapott helyet először a csapat fő hármasában, és a Finn Rallyn elért kiváló dobogós helyezésével hozzájárult a csapat gyártói bajnoki sikereihez.

Csapat neveTOYOTA GAZOO Racing WRT (World Rally Team)
ElnökAkio Toyoda
CsapatvezetőJari-Matti Latvala (Finnország)
AutóGR YARIS Rally1 HYBRID (hosszúság: 4207 mm; szélesség: 1875 mm)
ErőforrásGI4B
GumiabroncsokPirelli
Pilóta/Navigátor
PilótaElfyn Evans (UK)
NavigátorScott Martin (UK)
PilótaSébastien Ogier (Franciaország)
NavigátorVincent Landais (Franciaország)
PilótaKalle Rovanperä (Finnország)
NavigátorJonne Halttunen (Finnország)
PilótaTakamoto Katsuta (Japán)
NavigátorAaron Johnston (Írország)

[WRC csapatfőnök és a versenyzők nyilatkozatai]

Jari-Matti Latvala (csapatfőnök):

Nagyon örülünk, hogy a jövőben is együtt tartjuk a győztes pilótafelállásunkat. Jó tudni, hogy ilyen erős versenyzői gárdánk van, akik otthon érzik magukat az autónkban és a csapatunkban, és továbbra is velünk akarnak dolgozni. Kalle programja 2024-ben egy kicsit más lesz, de számunkra az a fontos, hogy ő egy Toyota pilóta, és a csapatnál akar maradni, és továbbra is élvezni szeretné a rally iránti szenvedélyét. Bár fiatal, már régóta komoly szinten vezet rallyautókat, és úgy érzi, hogy most egy részszezon lenne a legjobb számára, hogy a jövőben több teljes szezont tudjunk együtt teljesíteni. Az is nagyszerű, hogy Seb velünk folytatja, és ez azt jelenti, hogy Kalléval együtt két többszörös világbajnokunk lesz, akik erős segítségünkre lesznek a gyártói bajnokság megvédésében. Elfyn idén is megmutatta nekünk, hogy képes rallyversenyeket nyerni és bajnoki címekért versenyezni, és tudjuk, hogy minden fordulóban a legjobbját fogja nyújtani. Taka idén a Finn Rallyn bebizonyította, hogy a leggyorsabb versenyeken is ott tud lenni, és remélhetőleg a következő szezonban szinte minden fordulóban a dobogós helyezésekért küzdhet.

Kalle Rovanperä:

Nagyon izgatott vagyok, hogy többéves szerződést írtam alá a TGR-WRT-vel, és hogy továbbra is a csapattal dolgozhatok. Jövőre csak néhány versenyen fogok vezetni, és ennek a legfőbb oka az, hogy már 15 éve vezetek rallyautókat, ami elég hosszú idő, és bár az elmúlt szezonok természetesen csodálatosak voltak, mentálisan és fizikailag is nagyon megterheltek. Ezért úgy éreztem, hogy most itt a megfelelő pillanat, hogy egy évet szánjak a feltöltődésre, majd újra teljes munkaidőben visszatérjek, hogy teljes erőbedobással újra a bajnoki címért harcoljak. Mindenféle motorsportot élvezek, és már alig várom, hogy drifteljek, és talán más klassz versenyeken is részt vehessek. Meg persze a rallyversenyeken, amelyeket kiválasztunk majd a csapattal.

Elfyn Evans:

Alig várom, hogy nekivágjak annak a szezonnak, ami az ötödik egymást követő évem lesz a csapatnál. Az elmúlt négy évben nagyszerű sikereket értünk el együtt, és izgatottan várom, hogy folytassuk ezt a történetet a TOYOTA GAZOO Racinggel. Amikor csatlakoztam a csapathoz, azonnal megkedveltem mindenkit, és most már nagyon otthon érzem magam. Mindenki támogatását élveztem, hogy jól érezzem magam a GR YARIS Rally1 HYBRID-ben, és idén tovább fejlődtünk. Erre szeretnék építeni, és 2024-ben még jobbnak lenni. Még sok mindent elérhetünk együtt, és izgatottan várom a jövőt. Mint mindig, most is a győzelem lesz a cél, akár az egyes fordulókban, akár a bajnokságban.”

Sébastien Ogier:

Természetesen nagyon boldog vagyok, hogy jövőre is a TOYOTA GAZOO Racinggel maradhatok. A 2023-as szezon jó volt számomra és ami még fontosabb, a csapat számára is, és az, hogy ismét sikerült mindhárom bajnoki címet megszerezni, nagyszerű. Szóval alig várom, hogy ebben a környezetben maradhassak, és megpróbáljuk folytatni a közös sikertörténetünket. Nagyon tetszik a kapcsolat, amit az egész csapattal ápolok, és számomra soha nem volt kétséges, hogy a TGR overallját szeretném továbbra is viselni. Nagyon élvezem azt az egyensúlyt is, amit ez a fajta részszezon biztosít számomra, és a következő évadnak ebből a szempontból eléggé hasonlónak kell lennie. Amíg a sikerek megmaradnak számomra és a csapat számára, addig szerintem meg kell próbálnunk hasonló módon folytatni.

Takamoto Katsuta:

Nagyon izgatott vagyok, hogy jövőre új szezont kezdhetek a TGR-WRT-vel. Sokat tanultam idén: voltak olyan versenyek, amelyek jól sikerültek számomra, és voltak olyanok, amelyek kevésbé, de ezek erősebbé tettek, és remélhetőleg segíteni fognak a jövőben. A jövő év fontos lesz, hogy bebizonyítsam, mire vagyok képes, és megpróbálom, hogy ez legyen pályafutásom eddigi legjobb szezonja. Hatalmas köszönet a csapatnak és mindenkinek, aki támogatott. Nagyon jó lehetőségem volt arra, hogy lépésről lépésre tapasztalatot szerezzek a rallyban, mióta 2015-ben csatlakoztam a TGR WRC Challenge programjához. Most megpróbálom megtenni a következő lépést, hogy minél jobb eredményekért, dobogós helyezésekért és győzelmekért küzdjek.”

Pilótaképzés (TGR WRC Challenge Program)

A TGR WRC Challenge Program 2015-ben indult azzal a céllal, hogy profi rallyversenyzőket neveljen, akik világszerte versenyezni tudnak. Takamoto Katsuta nyomdokaiba lépve a második generáció, Hikaru Kogure és Yuki Yamamoto folytatja a programot 2024-ben, és Rally2-es autókkal versenyeznek majd európai rallyversenyeken. A fiatal versenyzők új belépőinek toborzása a programba szintén folyamatban van, a végső kiválasztásra decemberben, Finnországban kerül sor. Arra számítanak, hogy a fiatal versenyzők sokat fognak fejlődni a Finnországban nyújtott alapos képzésen keresztül.

Hikaru Kogure:

Nagyon örülök, hogy 2024-ben ismét részese lehetek a WRC Challenge Programnak. A TGR-nek köszönhetően rengeteg tapasztalatot szereztem az elmúlt két évben Finnországban, ahol remek környezetben koncentrálhatok a rallyzásra. A TGR támogatása nélkül nem tudtam volna annyit tanulni és fejlődni, mint amennyit eddig. A Rally2-be lépve a dolgok nagyobb kihívást jelentenek majd, több magas szintű versenyzővel. Folytatni fogom a kemény munkát és a kihívás szellemét, ami a program nevében is benne van.”

Yuki Yamamoto:

Nagy megtiszteltetés számomra, hogy jövőre ismét a TGR WRC Challenge Program tagjaként folytathatom a kihívást. Nagyon nagyra értékelem mindazokat, akik támogatnak engem és biztosítják ezt a csodálatos környezetet. Az elmúlt két évben rengeteg tapasztalatot szereztem az európai rallyversenyeken, sokat tanultam és sokat fejlődtem. A Rally2 kategória, amelyben jövőre versenyezni fogok, egy nagyon versenyképes osztály, sok kiváló versenyzővel. Ez egy nagyon fontos év lesz számomra, hogy versenyzőként magasabb szinten fejlődjek. Minden egyes versenyen a legjobbamat fogom nyújtani erős szívvel.