A Svéd-rali után is maradt a gyártói pontverseny élén a Toyota

A visszatérő világbajnok, Kalle Rovanperä nyerte a Power Stage-et, Elfyn Evans pedig a „Szuper Vasárnapot” a szezon második versenyén. Összesítve a walesi szerezte a legtöbb pontot a ralin, amelyen a szokásoshoz képest is nehezebbek voltak a körülmények: ezúttal nem a túl kevés, hanem a túl sok hó okozott problémákat.

Evans számára nehezen indult a svédországi verseny, mert másodikként rajtolva neki is takarítania kellett a pályákat a mezőny előtt a sűrű pénteki hóesésben. A délelőtti kör után, egy szerencsésen végződött, 360 fokos megpördülés ellenére is csak 13 másodperccel volt lemaradva a vezető Rovanperätól, de délutánra a lemaradása 1:50 percre nőtt, mivel Thierry Neuville autójának üzemanyagnyomás problémája miatt a nap utolsó két gyorsaságiján már neki kellett elsőként rajtolnia, ami még nagyobb hátrányt jelentett, mint a korábbi második rajtpozíció.

Miután szombat reggel az összetettben az ötödikről a harmadik helyre lépett előre, Evans a vasárnapi nyitó szakasz után már a második volt, ugyanis Adrien Fourmaux-t is maga mögé utasította a gyorsaságin elért második idejével. Aztán a vasárnapi második gyorsaságin már ő volt a leggyorsabb, és a ralit lezáró Power Stage-en is a második helyen végzett. Az 5 bónusz pontot érő szakaszgyőzelem majdnem összejött számára ezen az utolsó gyorsaságin, a pálya nagy részében a leggyorsabb volt, csak az utolsó kanyarok egyikében sodródott ki, és vesztett annyi időt, hogy végül egy hajszállal kikapjon Rovanperätól. Viszont ez is elég volt ahhoz, hogy a „Szuper Vasárnap” értékelés élére kerüljön, így ő és navigátora, Scott Martin összesen 24 pontot szerzett a hétvégén – többet, mint bármelyik másik versenyzőpáros.

„Ez egy nagyon hullámzó hétvége volt. Pénteken nem tűnt túl jónak a helyzetünk, amikor nehéz dolgunk volt a rajtpozíciónk miatt. De sikerült túljutnunk ezen, ami szerintem fontos volt, és lehetőséget adott arra, hogy visszakapaszkodjunk az élmezőnybe. Amikor a körülmények megfeleltek nekünk, a tempónk teljesen rendben volt, és végül sikerült elég sok pontot szereznünk. Azt hiszem, meg kellett volna nyernünk a Power Stage-et, de a végén elkövettünk néhány hibát. Mégis, ahhoz képest, hogy hol voltunk a hétvége első szakaszában, azt hiszem, elégedettek lehetünk a megszerzett pontok mennyiségével” – nyilatkozta Evans vasárnap délután.

Pénteken a részmunkaidős szerepet vállaló, idén először versenyző Rovanperä és az állandó Toyota-pilótának számító Kacuta Takamoto is vezette a ralit, mielőtt mindketten áldozatul estek a pályákat szegélyző, méteres magasságú hófalaknak. A kétszeres világbajnok már az első gyorsaságin az élre állt, és meg is tartotta az első helyet az összetettben, amíg a negyedik gyorsaságin a hófallal történt ütközés a Toyota GR Yaris Rally1 Hybrid hűtőjének a sérülését okozta, és az egyik kereke defektet is kapott.

Szombaton – tetemes időbüntetéssel – újraindult a finn, főleg a vasárnap megszerezhető pontokat célozta meg, ami remekül sikerült: a záró napon Evans mögött a második leggyorsabb volt a három gyorsaságin, a Power Stage-et pedig megnyerte a walesi előtt, igaz, mindössze 0,039 másodperc különbséggel. Ha egyszerre rajtoltak volna a 10,8 km-es pályán, akkor csupán 1,25 méterrel nyert volna, ami elképesztően kicsi különbség. A Toyota Gazoo Racing Evans és Rovaperä remeklésének köszönhetően vasárnap megszerezte a maximálisan megszerezhető 22 pontot, és két forduló után továbbra is vezeti a gyártói bajnokságot, igaz, most már holtversenyben a Hyundai Motorsporttal.

A pénteki nehéz körülmények között kiválóan teljesítő Kacuta Rovanperä hibáját követően három gyorsaságin keresztül az élen állt az összetettben, és még a szombati nyitó szakasz után is mindössze 0,9 másodpercre volt lemaradva az elsőtől, amikor ő is kisodródott egy jobbkanyarban, és beragadt a hófalba. Sajnos a japán tehetségnek fel kellett adnia a napot, pedig úgy tűnt, hogy remek tempójának köszönhetően végre karnyújtásnyira került az első győzelem a számára, fél napon át izgalmas küzdelmet folytatott a későbbi győztessel, Esapekka Lappival a vezetésért.

Lorenzo Bertelli a Toyota Gazoo Racing ügyfélprogramja keretében immár második egymást követő évben indulhatott egy csúcskategóriás GR Yaris Rally1 Hybriddel a „nagyok között” Svédországban. A privát olasz pilóta ezúttal ugyanolyan fekete festésű, 2024-es specifikációjú autóval mehetett, mint a gyári versenyzők. Ahogy várható volt, az abszolút tempó helyett a biztos célba érésre helyezte a hangsúlyt, ami végül egy 10. helyet eredményezett számára az összetettben.

Mindössze a második világbajnoki versenyén az új fejlesztésű, WRC2-es kategóriájú ügyfél-versenyautó, a GR Yaris Rally2 már jóval versenyképesebbnek bizonyult, mint Monte-Carlóban, a szezonnyitón: ezúttal négy autó végzett a kategória első öt helyén, és az abszolút 10-be is sikerült bekerülniük. A négy GR Yaris Rally2 a verseny nagy részében szoros versenyt folytatott egymással, Sami Pajari végül a Printsport autójával, több mint 300 km száguldás után mindössze 2,5 másodperccel múlta felül Georg Linnamäét (RedGrey). A negyedik és az ötödik helyre Roope Korhonen (Rautio Motorsport) és Mikko Heikkilä (TGS) hozta be a háromhengeres versenygépeket. Péntek délután, a szélsőséges körülmények között Linnamäe egy abszolút szakaszgyőzelmet is szerzett, ami azért nagy szó, mert utoljára a 2020-as Monza-ralin fordult elő, hogy egy WRC2-es autóval rendes – nem szuperspeciál – gyorsaságit nyertek.

A világbajnokság március utolsó hétvégéjén a Szafari-ralival folytatódik.