Ellenőrzőlista az autód tavaszi karbantartásához

Hamarosan itt a tavasz, amikor az autódnak is kijár egy kis extra figyelem és törődés. Akár a közelgő utazásokra szeretnéd felkészíteni, akár azt tervezed, hogy eladod, az időzítés nem is lehetne jobb. Tudtad, hogy amint enyhülni kezd az idő, a használtautó-piac is fellendül? Bármi legyen is tehát a célod, azzal, hogy az autód tiszta és műszakilag kifogástalan állapotban van, csakis nyerhetsz.

Nem tudod, hogyan fogj hozzá? Összeállítottunk egy listát, ami alapján könnyen sorra veheted a tavaszi autóápolási teendőket.

 Mosd le a kocsiról a téli piszkot

Az utakon lévő por, só és más szennyező anyag nem kíméli az autót, ezért kezdd a munkát egy alapos mosással. Lehetőleg érintésmentes autómosót válassz, mivel az automata mosóberendezés keféi megkarcolhatják a jármű felületét. Az érintésmentes autómosók azonban nem távolítják el maradéktalanul a szennyeződéseket, ezért a tökéletes eredmény érdekében a legjobb, ha kézzel tisztítod meg az autót. Ne felejtsd ki az alvázat és a kerékjáratokat sem, mert általában ezeken a helyeken rakódik le a legtöbb só.

Ha már tiszta az autó, feltétlenül nézd át alaposan, hogy találsz-e rajta festéksérüléseket vagy rozsdafoltokat, amelyek a téli hónapok során keletkeztek.

 Gondoskodj a gumiabroncsokról

Ha az autón négyévszakos gumik vannak, nagyon fontos ellenőrizned, hogy nem keletkeztek-e rajtuk repedések vagy egyéb sérülések a tél során. Bármelyik szerelőműhelyben átvizsgálják, hogy biztonságosan vezethető-e az autód. És ha már ott vagy, kérd, hogy nézzék meg a gumik forgását és az abroncsokban lévő nyomást is. A téli gumikat a helyi előírásoknak megfelelően, a meghatározott időszakban cseréltesd nyári gumikra.

 Cseréld ki az ablaktörlőket

Vizsgáld meg, hogy nem használódtak-e el az ablaktörlő lapátok, látsz-e rajtuk repedéseket vagy szakadásokat, és ellenőrizd, hogy a lapátok megfelelően érintkeznek-e a szélvédővel. Az ablaktörlő gumiknak simán kell csúszniuk, anélkül, hogy akadoznának, csíkoznának, nyikorognának vagy piszkos foltokat hagynának. Ha bármi hasonlót észlelsz, vegyél új ablaktörlő lapátokat. A cseréjük aránylag egyszerű és nem túl költséges, viszont jelentősen növeli a kényelmedet és a biztonságodat az úton.

 Szivárgás és a folyadékszintek ellenőrzése

A folyadékok megfelelő szintje kulcsfontosságú az autók teljesítménye és élettartama szempontjából. Ellenőrizd a motorolaj, a hűtőfolyadék, a fékfolyadék, a sebességváltó folyadék és az ablakmosó folyadék szintjét, és szükség szerint pótold vagy cseréld ki ezeket. Vizsgáld meg a motorteret és a talajt a parkoló autó alatt, hogy nincs-e nyoma folyadékszivárgásnak. A különböző folyadékok eltérő színűek és állagúak, így könnyebb felismerni a szivárgás forrását.

 Cseréld ki az utastér légszűrőjét

Ne hagyd, hogy az autóban terjedő furcsa szagok zavarják a kintről beáramló tavasz levegő frissességét! A légszűrő feladata az utastérben lévő levegő tisztántartása, vagyis a finom por, pollen, szennyező anyagok és egyéb részecskék kiszűrése. Ha dohos, poros, savanykás vagy áporodott szagokat érzel az autóban, haladéktalanul ellenőrizd és cseréld az utastéri légszűrőt.

 Ellenőrizd a fékeket

A fékek a járműbiztonság szempontjából kulcsfontosságú elemek, ezért tavasszal is meg kell győződnöd arról, hogy kiváló állapotban vannak. Ellenőrizd, mennyire kopottak, például nyikorognak, csikorognak vagy lüktetnek-e fékezés közben. Ha bármilyen rendellenességet észlelsz, vagy sok idő eltelt már az utolsó ellenőrzés óta, ideje végeztetned egy szakszerű fékvizsgálatot.

 Ellenőrizd a lámpák fényerejét és tisztaságát

Győződj meg arról, hogy a fényszórók a hosszabb, verőfényes nappalokon és az éjszakai utazások során is megfelelően világítanak. Először is vizsgáld meg a lámpák fényerejét és tisztaságát. Teszteld a fényszóróbeállításokat, beleértve a távolsági és a tompított fényszórókat is, hogy biztosan mindegyik jól működik-e. Ha azt tapasztalod, hogy valamelyik izzó halvány vagy nem rendeltetésszerűen világít, azonnal cseréld ki, hogy optimális legyen a láthatóságod, és kellően belásd az utat. Ezenkívül ellenőrizd, hogy nincsenek-e repedések vagy sérülések a fényszóró borításán vagy a lencséken, mivel ezek is befolyásolhatják a fénykibocsátást és a sugármintákat.

 Belül is takarítsd ki az autót

A tavasz kezdete tökéletes időszak arra, hogy belül is alaposan megtisztítsd az autót. Porszívózd ki a kárpitot, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket, morzsákat és egyéb piszkokat. Az esetleges foltokat és szagokat megfelelő tisztítószerekkel kezeld, a bőrüléseket pedig kondicionálóval frissítsd fel. Használd ki az alkalmat, és rakd rendbe az egész belső teret, hogy kellemesebb élmény legyen vezetni.

Mielőtt bármilyen tavaszi kalandba belevágnál az úton, készítsd össze a legfontosabb kellékeket vészhelyzetekre – legyen az autóban például bikakábel, zseblámpa és elsősegélynyújtó készlet. Győződj meg arról, hogy a járműved papírjai és biztosításai rendben vannak, és ütemezd be a rendszeres karbantartás időpontjait is, hogy az autód mindig hibátlanul működjön. Ne feledd, hogy a biztonságos vezetésnek mindig szezonja van!

Készen állsz, hogy megfelelően gondoskodj az autódról? Blogunkban további szakértői tippeket és tanácsokat olvashatsz az autód karbantartásával kapcsolatban.

Látogass el a blogra

carVertical