Ez a teendő a vadgázolás után
A nyár derekától az ősz derekáig óvatosabban kell vezetni erdő-mező mentén, mert augusztus közepéig tart az őzek párzási időszaka, szeptemberben pedig a szarvasok násza kezdődik. Nemrégiben megírtuk, hogyan kerülhetjük el az őzekkel való ütközést, most pedig nézzük, mit tegyünk, ha elütöttünk egy állatot?
A vaddal történő ütközés közlekedési balesetnek számít, azaz mindenképpen ki kell hívni a rendőrséget, illetve értesíteni kell a helyileg illetékes vadásztársaságot. Fontos tudni, hogy a vadállomány az állam, illetve a vadásztársaság tulajdona, annak eltulajdonítása lopásnak minősül. Ha a vad nem pusztult el a balesetben és elhagyta a helyszínt, akkor készítsünk fényképeket a nyomokról és kérjük ezt az eljáró rendőrtől is.
Amint a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) blogunkat tájékoztatta, a vadütközéssel kapcsolatos károk megtérítésére a Polgári Törvénykönyv „veszélyes üzemek találkozásával” kapcsolatos része az irányadó. A veszélyes üzemek találkozása esetén, amikor a baleset részvevői: a gépjármű vezetője, illetve a vad mozgásáért felelős illetékes vadásztársaság is minden tőle megkövetelhetőt megtett a baleset elkerülésének érdekében – s így egyikük sem vonható felelősségre –, mindkét fél saját maga viseli a balesetben sérült javakban okozott károkat. A vadásztársaság a vadállományban esett kárt, a gépjárművezetője pedig a gépjárműben keletkezett kárt.
Mikor fizet a biztosító?
Vadütközés esetén a gépjárműben esett kárt a biztosító akkor téríti meg, ha a gépjármű rendelkezett casco-biztosítással. Emellett az utóbbi években egyre több biztosítónál elérhető a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás mellé, kiegészítő biztosításként köthető, úgynevezett vadkár-kiegészítő biztosítás is, amely megoldást jelent ilyen esetekben.
Az Újvári és Báji-Patay ügyvédi iroda ugyanakkor rámutatott, hogy a helyszínelő rendőr segítségével értesítsük a vadásztársaság illetékesét és ragaszkodjunk hozzá, hogy jöjjön a helyszínre és egyrészt szállítsa el a vadat, másrészt kérjünk tőle tájékoztatást a vadásztársaság címéről és a vadásztársaság esetleges felelősségbiztosítójáról. Ha a vadásztársaság rendelkezik felelősségbiztosítással, akkor azzal a biztosítóval rögzíttessük gépkocsink sérüléseit. Ennek hiányában a saját felelősségbiztosítónknál kérjünk ún. „szívességi kárfelvételt”, mert például, ha az autópálya/autóút vadvédő kerítése nem elég magas, vagy hiányos (ezt is rögzíttessük a rendőrrel és mi magunk is fotózzuk le), akkor a közút kezelője a felelős.