Jogorvoslati eljárást kezdeményez a Közbeszerzési Hatóság a fővárosi villamosbeszerzés kapcsán
Jogorvoslati eljárást kezdeményez a Közbeszerzési Hatóság a fővárosi villamosbeszerzés kapcsán – közölte a hatóság szombaton az MTI-vel.
A közleményben emlékeztettek, a nyár folyamán megjelent közleményekből, cikkekből az derült ki, hogy a BKV Zrt. előzetesen egyeztetéseket folytatott azokra a villamosokra, amelyekre aztán később közbeszerzési eljárást írt ki. Ebben azt a céget hozta előnybe, akivel korábban vélhetően már megegyezett.
Kifejtették, a BKV 35 használt, alacsonypadlós villamos beszerzése mellett döntött a korszerűtlenné vált Ganz-csuklós villamosok kiváltása érdekében. Az erről szóló közbeszerzési eljárást megindító felhívás augusztus 24-én jelent meg az Európai Unió hivatalos lapjában.
„A BKV által közzétett közlemények, valamint újságcikkek alapján köztudomású tény, hogy a fővárosi vállalat már a közbeszerzési eljárás megkezdését megelőzően egyeztetett egy meghatározott gazdasági szereplővel – a gyanú alapján éppen a jövőbeni szállítóval – többek között a leendő villamosok műszaki paramétereiről, az utólagos klimatizálhatóság lehetséges módjáról, a beszerzés körülményeiről és szállítási ütemezésről. Ezt támasztják alá a BKV Zrt. honlapján olvasható közlemények, valamint egy közgyűlési előterjesztés is” – írták.
Közölték azt is, az augusztusban megjelent kiírásból „világosan látszik”, hogy egy olyan közbeszerzési eljárást (úgynevezett hirdetménnyel induló tárgyalásos eljárást) írt ki a közlekedési vállalat, amelyre elviekben bármelyik potenciális gazdasági szereplő jelentkezhet.
„Mindezek alapján azonban jól látható, hogy ebben a közbeszerzési eljárásban az ajánlatkérő és a leendő nyertes előzetes egyeztetése miatt a verseny tisztasága és a gazdasági szereplők esélyegyenlősége nem biztosított” – húzták alá.
Hozzátették, hogy a törvény korlátozza a lehetséges gazdasági szereplők bevonását a közbeszerzési eljárás előkészítésébe az ajánlatkérő által, éppen azért, hogy azok más ajánlattevőkhöz képest ne rendelkezzenek többlet információkkal, és hogy minden gazdasági szereplő egyforma eséllyel indulhasson az eljárásban.
Ha az ajánlatkérő egy gazdasági szereplőt ilyen mértékben bevon az előkészítésbe, az az ajánlattevő a közbeszerzési eljárásban összeférhetetlenség miatt nem vehet részt – közölték.
A Közbeszerzési Hatóság elnöke a fenti körülményekre tekintettel összeférhetetlenség, a verseny tisztaságára és a gazdasági szereplők esélyegyenlőségére vonatkozó alapelvek súlyos megsértése miatt jogorvoslati eljárást kezdeményezett a Közbeszerzési Döntőbizottságnál, és megtette a szükséges büntetőjogi feljelentést – áll a közleményben.