K. Gergely elkövető munkássága beérik! Egyre több a dugó Budapest belső kerületeiben

Európa vezető navigációs rendszer forgalmazója, a holland TomTom N.V. a napokban közreadta friss forgalmi elemzéseit, melyek alapján 2024-ben jelentősen, 46%-kal nőtt a torlódásokban elvesztegetett idő Budapest belső kerületeinek útjain. A figyelemmel kísért 500 város forgalmi adatai alapján az egész világon, ezen belül Európában is viszonylag dinamikus növekedés tapasztalható a 2023-as évhez mérten. 

TomTom - Budapest 5 km-es zóna


A TomTom 2024. évre vonatkozó forgalomlefolyási adatai szerint Budapest 5 km sugarú belső zónájában az átlagos autósok egy év alatt1  110 óra időveszteséggel számolhatnak a csúcsforgalmi időszakban, miközben a hasonló méretű Bécsben 95, Prágában 92, Varsóban 90, Münchenben pedig 80 óra a dugóban eltöltött idő. Térségünkben egyedül a bukaresti torlódási jellemzők rosszabbak a budapestinél, ott 150 órával kalkulálhatnak a közlekedők.
Felmerülhet, hogy valamilyen átmeneti intézkedés vagy gazdasági folyamat miatt a 2024. évi értékek csak időlegesen mutatják a város állapotát, azonban a TomTom korábbi évi forgalomlefolyási adatait megnézve a dugóadatok viszonylag stabilnak tűnnek. (Budapesten az európai átlagot meghaladó tavalyi dugónövekedés mögött a szakemberek elsősorban a 2023-as év kiemelkedően magas inflációját sejtik: a budapesti forgalomlefolyást átmenetileg – pl. 2022-höz mérten – érzékelhetően javította a kényszerű spórolás.) 


Érdemes kiemelni, hogy 2022-ben Budapest belső területein a csúcsforgalmi időszakban mindössze 22 km/óra volt az átlagos haladási sebesség, miközben a hasonló méretű Bécsben és Varsóban 24, Münchenben 25, Prágában 31 km/órát regisztráltak. Bukarestben ez az érték akkor is rendkívül rossz volt, mindössze 17 km/óra. A román főváros ezzel az eredménnyel állandó „dobogós” a nyolcszázezer feletti, 8 millió alatti városok világmezőnyében, a térség „állatorvosi lova”, így a tipikus problémák megértése végett ennek hátterét érdemes kissé elemezni. A kirívóan rossz közlekedési helyzetet a román szakemberek a brutális parkolási helyzettel, a P+R rendszer és a buszsávok hiányával, az összefüggő villamoshálózat hiányával, az autópálya-gyűrű megkésett fejlesztésével és a különösen nagy népsűrűséggel magyarázzák.


Bár a TomTom mért jellemzői a valóságot tűélesen tükrözik vissza (megbízhatóságukra jellemző, hogy számos jelentős kutatóintézet támaszkodik azokra), a kiigazodást megnehezíti, hogy a közzétett adatok sokfélék (torlódási index, átlagsebesség, időveszteség), és azokat a cég elég gyakran módosítja. Például a legkézenfekvőbbnek tűnő úgynevezett „Metro area” dugóindex pont nem alkalmas az adott város tényleges közlekedési minőségének bemutatására. Ez az index Budapest közismert kerékpársáv kijelölési, híd- és rakpartlezárási intézkedéseinek, illetve terveinek hatását alig-alig méri, mivel ebben a belvárosi forgalom messze nem meghatározó. A „Metro area” területbe ugyanis beletartozik a szűkebb agglomeráció is, így e dugóindex alakulásában a rendkívül forgalmas M0 autóút és az artéria jellegű bevezető autópályák dominálnak.  Az agglomerációs közúthálózat se nevezhető kielégítőnek, de még mindig sokkal jobb, mint Budapest belső, városi zónáiban. Ennek megfelelően a „Metro area” rangsorban Budapest jobb (nemzetközi összevetésben „átlagos”) helyezéssel szerepel. Hasonló gond van a rangsorhoz alkalmazott belső átlagos áramlási sebességgel, ami a közlekedési hálózat csúcsidejű teljesítőképességét nem tudja megmutatni. A lényeges következtetés tehát az, hogy mikor a főváros közlekedésfejlesztési kérdéseiben jó helyzetértékelésre szeretnénk támaszkodni, akkor kiderül, valójában a belső zóna csúcsidejű időértékei („City center” adat) alapján a térség hasonló méretű városai között a második legrosszabbak vagyunk.

Miért állunk rosszul?


A magyar főváros esetében a közlekedési infrastruktúra majdnem minden fő szegmensét tekintve (tehát a metróhálózat, a kerékpáros infrastruktúra és a közúti kapacitások tekintetében is) elmaradás mutatkozik például Bécs vagy Prága fejlettségi szintjéhez mérten. Csökkenti az ebből fakadó bajokat a közösségi közlekedés viszonylag jó szolgáltatási szintje, térbeli és időbeli kínálatsűrűsége, a sajátpályás villamos- és buszsávos autóbuszhálózat, a motorizáció relatíve alacsony szintje és a lényegesen kisebb vásárlóerő – mindez együtt eredményezi azt, hogy Budapest egyáltalán működőképes még. A közlekedési infrastruktúrán belül jól mérhető, hogy a belső zóna hídkapacitásai eleve elmaradnak az ideálistól, például Bécs, Párizs, London azonos folyószakaszát másfélszer jobb autós hídkínálat jellemzi.


„Ránézésre” megállapítható, hogy Bécs belső útgyűrűi nagyobb kapacitásúak a budapestinél. Bécsben a két belső körút (Burgring és a Zweierlinie) együtt nyolcsávos, a városközponttól 4-5 kilométerre pedig 2×3 sávos harmadik körút halad el (Gürtel), melynek északkeleti negyede a Duna-parti alagútba helyezett A22 autópálya. Prágában – a centrumtól átlagosan 6 km-es távolságban – egy majdnem teljesen körbeérő autópálya gyűrű helyezkedik el. Mindkét városhoz képest egyértelműen gyengébb Budapest ellátottsága, a leszűkített körutakkal és a félkör kiépítettségű Hungária „gyűrűvel”. Ezeket a rosszabb belső dugóindex határozottan visszatükrözi.


A magyar fővárosban a gépkocsik száma – az agglomeráció adatai nélkül nézve–  10 év alatt 26%-kal145 ezer járművel nőtt. Ez a folyamat nyilvánvalóan folytatódik: jövőre még nem, de 10 éven belül tarthatatlanná válik a helyzet. Igaz, a bukarestihez hasonló „katasztrófa” még pár évig elkerülhető, mivel náluk 2,6-szor akkora a népsűrűség, mint Budapesten4 . Érdemes felidézni az elmúlt év nagy budapesti dugóit (ehhez az agglomerációval együttes „Metro area” adatot tudjuk használni, mivel csak erre van óránkénti adat): 


•    A Duna áradása miatti rakpartlezárásokból adódó legrosszabb reggelen, 2024. szeptember 18-án, 8 órakor a TomTom által mutatott fővárosi és agglomerációs átlagsebesség 30,1 km/óra volt (a reggel 8 órakor jellemző sebesség egyébként 38,3 km/óra körüli);
•    2023. nov 7-én délután hatalmas záporeső bénította meg Budapest közlekedését, 17 órakor 28,1 km/óra volt az átlagsebesség. Másnap mindenki a sokkoló araszolásról beszélt.
•    2024 október 25-én az M0 déli hídjánál útmunkák következtében lezártak egy sávot, emiatt balesetek is történtek. Végül a több mint 17 kilométeres torlódásban bő másfél órás menetidővel kellett számolni, és a TomTom előbbi jellemzője leromlott 27,7 km/órára (ebből jól kitűnik, hogy az agglomerációs adatnál milyen nagy szerepe van az útgyűrű forgalmának);
•    Valószínűleg az utóbbi évtizedek torlódási rekordja született meg 2024. nov. 7-én csütörtökön az EPC kormányközi konferencia során. Lezárták az M3 bevezetőjét, az M0 keleti szektorát és az M4 Vecsés melletti szakaszát, ezért a „Metro area” területen 25,8 km/órás átlagos haladási sebesség alakult ki. Sajnos sokan órákon át vesztegeltek az utakon.
Nos, Bukarest mindennapos, azaz „normális” hétköznapi csúcsórai átlagsebessége 14,2 km/óra. A fentiekből kiolvasható, egyidejű kínálatnövelő fejlesztések nélkül a budapesti közúti kapacitások lebontása azzal jár, hogy közeledni fogunk a bukaresti állapotokhoz. Tényleg ezt szeretnénk?

>>> Mi következik ebből? Mit kellene tenni?  >>>

Kapcsolódó podcastok a PodCars és a Begurulva youtube, valamint videa csatornákon!