Környezettudatos autóvezetési stílussal több maradhat a kasszában
NE AZ ÜZEMANYAG VIGYE EL A NYARALÁSRA VAGY A CÉGES CSAPATÉPÍTŐRE SZÁNT BÜDZSÉT
A környezettudatos autóvezetési tréningek iránti igény folyamatosan növekszik a magyar piacon – közölte az Arval flottakezelő. Noha ennek hátterében továbbra is jellemzően a flották gazdaságosabb működtetése áll, az Arval szerint ez egy mindenképpen üdvözlendő trend, hiszen segíti a dolgozókat, illetve a döntéshozókat annak megértésében, hogy a költségtakarékosság és a környezet védelme a gyakorlatban egymástól nem választhatók külön. Ráadásul éppen az autóvezetés a modern életmód egy olyan eleme, ahol látványosan és gyorsan érhető el jó eredmény, így akár napokon belül csökkenthetők a kiadások.
Az Arval rendszeresen szervez ügyfeleinek környezettudatos autóvezetési tréningeket, amelyek során a résztvevők megismerhetik a divatosan itthon is csak „eco drivingnak” nevezett vezetési technika alapjait. Odafigyeléssel azonban ennek technikáit bárki elsajátíthatja, ami különösen jól jön a nyaralási időszakban, amikor a többség jellemzően arra törekszik, hogy sok kilométert a lehető legkisebb ráfordítással tegyen meg. Tévhit azonban, hogy erre csak azok képesek, akik a legkorszerűbb, alternatív meghajtási lánccal működő autókat vezetik: az eco driving lényege ugyanis az, hogy a járművezető elhagyja esetlegesen fogyasztást- és amortizációt növelő szokásait, illetve jobban ismerje az autója nyújtotta lehetőségeket. A nyaralási szezon kezdetére való tekintettel az Arval szakértői most összegyűjtötték a legalapvetőbb, környezettudatos autóvezetési tippeket.
Egyenletes sebesség, alacsony fordulatszám
Érdemes minél nagyobb távolságot tartani magunk előtt, hiszen így felkészülhetünk a különböző forgalmi helyzetekre. Alkalmazzuk a 3 másodperces szabályt: ha ennyi időbeli távolságot tartunk az előttünk közlekedő mögött, akkor képessé válunk a forgalom sebességingadozásainak kezelésére. Vezessünk a lehető legmagasabb sebességfokozatban, és így alacsony fordulatszámon, természetesen ügyelve a forgalmi helyzetekre.
Váltás a lehető legjobbkor
Felfelé váltani csak 2000-es fordulatszámnál érdemes, de természetesen mérlegelni kell az adott forgalmi helyzetet és az autó motorikus jellemzőit. A biztonságos közlekedést, a mások iránti felelősséget ne írja felül a gazdaságosságra való törekvés.
Guminyomás
Legalább havonta egyszer, de mielőtt országútra vagy a sztrádára hajtunk, ahol nagy sebességgel lehet közlekedni, mindenképpen ellenőrizzük a guminyomást. A puha gumik nem csak veszélyesek, de pazarolják is az üzemanyagot. Ne kísérletezzünk azonban, hanem mindig hagyatkozzunk a jármű kézikönyvében leírtakra, vagy kérjük szakszerviz tanácsát.
Jók az extrák, de feleslegesen ne használjuk őket
Rengeteg üzemanyagot takaríthatunk meg akkor, ha nem használjuk feleslegesen a légkondicionálót vagy az autó multimédiás rendszerét. Ezeket ugyanis extra elégetett üzemanyag látja el energiával. Érdemes továbbá leszedni az autóról a télről fent maradt síléc vagy snowboard tartót, az előző kiránduláskor felszerelt kerékpártartót, mert ezek ugyancsak növelik a légellenállást, illetve felesleges többletsúlyt eredményeznek.
Nyári zápor ellen ne az autóval védekezzünk
Amennyiben csak egy néhány percig tartó nyári zápor miatt ülnénk autóba, akkor gondoljuk át, tudunk-e inkább várni egy kicsit. A hideg motor ugyanis több üzemanyagot igényel, és az emissziója is nagyobb, rövid távon pedig nem tudja elérni az ideális üzemhőfokot. Emiatt jobban is kopik, csökken az élettartama.
A motor „járatása”
Alapjáraton ne melegítse a motort, a beindítása közben pedig ne adjon gázt. Amennyiben autója rendelkezik Start/Stop rendszerrel, akkor mindenképpen aktiválja, ha 20 másodpercnél többet kell várakoznia.
Nagy sebességnél inkább használjuk a klímát
Amennyiben tartósan, nagy sebességgel halad például az autópályán, akkor mindenképpen felengedett ablakokkal közlekedjen, hiszen a leengedett ablakok jelentősen növelik az autó légellenállását.
Az Arval szakértői szerint mindezek betartásával hosszabb távon akár 10-15 százalékkal is csökkenthető az üzemanyag-felhasználás. A vállalat által kifejlesztett Arval Active Link rendszer azonban további segítséget is nyújthat a flottát fenntartó cégek számára: az Arval komplex telemetriai rendszere átláthatóvá teszi a munkatársak autóvezetési stílusát, így könnyen feltérképezhető a flottamenedzser számára, milyen irányú tréninget kell szerveznie. Ráadásul a rendszer pontrendszerben minősíti a sofőröket, így a gazdaságos/környezettudatos autóvezetési elvek mentén tovább optimalizálható a cégautó szabályzat.