Megromolhat a karantén alatt a benzin?
Igaz, hosszú idő kell hozzá, akár hónapok, jó esetben fél év, de érdemes felkészülni rá, hogy megromolhat a benzin a koronavírus idején. Ennek az az oka, hogy a benzinben lévő víz a tartály aljára süllyed az autó huzamosabb leállítása alatt, és megnehezíti vagy lehetetlenné teszi a motor beindítását.
A legtöbb autó január óta E10 jelöléssel ellátott 95-ös benzinnel jár, ami azt jelenti, hogy akár 10 százaléknyi etanolt is tartalmazhat, így bizonyos régebbi modelleknél gondot okozhat. Az E10 benzinben lévő alkohol azonban amellett, hogy oldhatja a régi típusok, alkoholnak még nem ellenálló vezetékeit és tömítéseket az üzemanyagrendszerben, a vízmegkötő tulajdonsága miatt az újfajta üzemanyag több vizet köt meg, ha levegővel érintkezik. Ezért az autókat tele tankkal kell leállítani, így a dízeleseket is.
Ha tankolunk, benzin, etanol és víz kerül az üzemanyagtartályba, de a szabvány szerint a víz mennyisége legfeljebb 0,06 térfogatszázaléknyi lehet. Ám ahogy fogy a benzin a tartályban, úgy nő benne a levegő mennyisége, ami vízpárát hordoz. Ezt a vízpárát pedig szép lassan megköti az etanol. Amikor a víztartalom elér egy kritikus mennyiséget, az etanol kicsapódik az üzemanyagból és víz-etanol keverék keletkezik, amely – ha hagyjuk hónapokig állni az autót – lesüllyed a tartály aljára.
Zöldy Máté a BME Járműgépészeti kutatócsoportjának vezetője a Totalcarnak elmondta, ez ellen úgy védekezhetünk, hogy időnként teszünk egy kört az autóval, mert menet közben ismét összekeveredik az üzemanyag, és újból homogén elegyet alkot. A szakember szerint az is jó megoldás, ha a hosszabb leállítás előtt magasabb oktánszámú benzinnel töltjük tele a tartályt, mert abban csak 5 százalék lehet a bioetanol, amit viszont a gyártók sok esetben etil-tercier-butil-éterrel helyettesítenek.
Ami a dízeleket illeti, a gázolajba kevert, legfeljebb hét százaléknyi biokomponens (biodízel) miatt a tartály levegőjéből kicsapódó vízben megjelenő baktériumok elszaporodnak, ami idővel a termék minőségének romlását okozhatja. Ezért tanácsos a dízelmotoros autókat alacsonyabb biokomponens-tartalmú prémium gázolajjal teletankolva pihentetni a karantén ideje alatt.