Mire figyeljünk oda új autó átvételekor?

Az új autó az új, nem? Azzal tuti nem lehet semmi gond, gondoljuk. Általában nincs is, de azért a tapasztaltabb rókák tudnának pár sztorit mesélni… Magunkra valamit adó autókereskedésként is azt mondjuk, nem árt, ha tudod, mire figyelj oda új autó átvételekor.

A gyártósortól az autókereskedésig

Az új autó nem az autókereskedésben születik meg, hanem sok száz vagy ezer kilométerre a szalontól. Bár a gyártók ésszerűen ügyelnek a biztonságos szállításra, azért előfordulhatnak balesetek. A gyártás során keletkezett és a rutin ellenőrzések során észre nem vett hibákra is ez vonatkozik. Bár az autókereskedésben is átnézik a beérkező autókat, több szem többet lát, nem árt tehát nekünk is résen lenni.

Azon új autóknál, amelyek több hetet, hónapot álltak a szalonban, a próbavezetések során is keletkezhetnek nehezen észrevehető hibák, karcolások, ha nagyon eszetlenül hajtotta őket az előttünk érkező potenciális vásárló. Nem árt tehát az óvatosság!

Szánjuk rá az időt!

A „van rá két órám biztosítóval és kormányhivatallal együtt” típusú dologgal az a baj, hogy nem hagyunk magunknak időt az alaposságra. Ha pedig kifizettük a sokmilliós vételárat, igenis jár nekünk, hogy hibátlan állapotú járművet vehessünk át. Ehhez pedig kell némi idő, illetve lelki nyugalom is.

Érdemes egy autókhoz értő ismerőssel menni, aki pontosan tudja, hol adódhatnak problémák.

Mire figyeljünk oda új autó átvételekor?

Következzenek a konkrét tanácsok!

Üzemanyagszint

Elég kellemetlen, ha kigurulsz a kereskedésből, és máris vakarhatod a fejedet, hogy mindjárt tankolnod kell. Érdemes előre leegyeztetned a kereskedéssel, hogy mennyi üzemanyaggal a tankban veheted át a járművet. Lehet, nem fogják teletankolni, de nem kell attól tartanod, hogy fél liter benzinnel a tankban kell idegeskedned.

Nézd meg a festékréteg vastagságot!

A gyári festékréteg vastagság a nagy karosszériaelemeknél 70-150 mikron között szokott mozogni. Érdemes tehát vinni egy megbízható festékréteg-vastagság mérőt, vagy megkérdezni a kereskedést, tudnak-e ebben segíteni. Ha egyenetlenségeket mérsz, lehet, hogy a gyártás során újrafestettek valamit. Ez egyáltalán nem tragédia, de kérj egy írásos igazolást a kereskedőtől, mert ha el akarod adni az autód, a következő vevő azt gondolhatja, hogy el akarsz sumákolni egy törést.

Nézd meg a fényezést napfényben!

A fényezési hibák, karcolások a kinti napfényben látszanak csak igazán jól.

Adatgondok

A forgalmi engedélyen található információk, az alvázszám és motorszám hibái, eltérései a későbbiekben kellemetlen bonyodalmakhoz vezethetnek.

Tartozékok

Ellenőrizd, megvan-e az összes tartozék és megfelelő állapotban vannak-e.

Ajtók, csomagtartó záródása

Ellenőrizd, hogy normálisan záródnak-e az ajtók.

Kezelőszervek, elektronika

Érdemes végignyomkodni a kezelőpanelt, illetve kipróbálni az elektromos funkciókat (klíma, elektromos ablakok, tükrök stb). A kezelőszervek ellenőrzése szintén fontos.

Ha esetleg találsz valami hibát, mindenképpen szólj, és egyeztess a kereskedővel, milyen lehetőségeid vannak (árkedvezmény, egy másik autó elvitele stb.)

schiller.hu