Nyílt végű pénzügyi lízing

Jelenleg háromféle autófinanszírozási konstrukcióról beszélhetünk a piacon. Közülük kettő pénzügyi lízing, amelyek egyike zárt végű, a másik nyílt végű. A harmadik konstrukció pedig az operatív lízing.

A vállalkozások számára az operatív lízing, illetve a nyílt végű pénzügyi lízing az előnyös konstrukció.

A nyílt végű pénzügyi lízingnél – amely új és használt gépjármű finanszírozásához egyaránt igénybe vehető – a zárt végűhöz hasonlóan választani lehet a változó és fix kamatozás között, ugyanakkor a fizetendő kamat kevesebb, mint a hasonló ütemezésű zárt végű lízing esetén. Emellett a lízingdíj kamatrésze költségként elszámolható, arról nem is beszélve, hogy személygépkocsi esetén is visszaigényelhető az első lízingdíj (önerő), valamint – a céges használat arányában – a havi lízingdíjak tőkerészére jutó áfája, ha a lízingbe vevő ÁFA levonására jogosult adóalany. A nyílt végű lízingnél a havi díj, vagyis a törlesztőrészlet a tőketörlesztésből, a kamatból, valamint a tőketörlesztésre jutó áfából tevődik össze.

A nyílt végű pénzügyi lízing jellemzője, hogy a finanszírozási konstrukcióban mindenképpen van maradványérték. A futamidő végén a vállalkozásnak három választási lehetősége van.

  1. A vállalkozó maradványértéken megveszi a személyautót (itt már nem beszélünk áfa-visszaigénylésről, mert az már nem szolgáltatás, hanem beszerzés);
  2. visszaadja a finanszírozó pénzintézetnek;
  3. a vevőkijelölési jogával élve meghatározhatja, ki veheti meg az autót.

Tulajdonszerzési illeték fizetése a futamidő végén

Ha a lízingbe vevő szerez tulajdont, akkor az aktuális tulajdonszerzési illetéket a szerződéskötéskor már megfizetett illeték összegével csökkentik. Ha a lízingbe vevő visszaadja a járművet, akkor nincs illetékfizetési kötelezettsége. Ha – a lízingbe vevő által kijelölt – harmadik személy szerez tulajdont, akkor az aktuális tulajdonszerzési illeték 100 százaléka a tulajdonossá váló személyt terheli.

A maradványérték rövid futamidő esetén akár 50 százalék is lehet. Két éves futamidő esetén a maximum 50 százalék, míg 84 hónapnál 5 százalék a maradványérték, 60 hónapnál pedig 15 és 20 százalék között alakul. Az ügyfélnek a szerződés megkötésekor el kell döntenie, hogy mit szeretne, mert a nagyobb maradványérték alacsonyabb havidíjat, vagyis törlesztőrészletet eredményez, míg a kisebb maradványértéknél kisebb az áfatartalom, amelyet vissza lehet igényelni.