Ja, százhetven új ügyeleti gépjárművet kapott az Országos Mentőszolgálat

    Az alapellátási ügyeletet szolgáló százhetven új gépjárművet vehetett át az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) ügyeleti szolgálata hétfőn Budaörsön.

A pragent “szakértői” szerint olvasóink, illetve a Begurulva – Autó és kütyümustra, továbbá a PodCars podcastok hallgatói nem érdemesek arra a továbbiakban, hogy friss suzuki hírekkel, tesztekkel találkozzanak oldalunkon!
#köszönjük!

    Az ünnepélyes átadáson Rétvári Bence, a Belügyminisztérium (BM) parlamenti államtitkára kiemelte, hogy az új ügyeleti rendszer beváltotta a hozzá fűzött reményeket, Hajdú-Bihar, Győr-Moson-Sopron, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Komárom-Esztergom és Békés vármegyékben eddig több mint 120 ezer órányi ügyelet alatt 110 ezer beteget láttak el.


    “Teljes mértékben jól lett kalibrálva az új ügyeleti rendszer”, jól lettek megtervezve az ügyeleti pontok, az orvosok száma, az ellátás mértéke. Nem lett sorban állás, nem kell várakozni, hanem ügyeleti időben el tudják látni a betegeket az orvosok – húzta alá az államtitkár.


    Rétvári Bence hangsúlyozta, hogy az új ügyeleti rendszer azért is a betegek érdekét szolgálja, mert sokkal biztosabb az ellátás, a korábban eltérő ügyeleti szolgáltatók helyett az Országos Mentőszolgálat egységes tevékenységet nyújt, és az orvosok számára is kiszámítható.


    A kormányzati forrásból megvalósult mostani 2 milliárd forintos fejlesztés fontos előrelépés az ügyeleti rendszerben, a jövő évre elfogadott költségvetésben pedig az egészségügyi soron 425 milliárd forinttal több szerepel – mondta, kiemelve, hogy ebből a többletből lesz fedezet arra, hogy ez a jobb színvonalú, magasabb óradíjakkal, jobb autókkal, jobb informatikai háttérrel, jobb felszereltséggel működő ellátás biztosított legyen mindenki számára.


    Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója felidézte, hogy februártól kezdték el az új ügyeleti rendszert működtetni, hónapról hónapra új vármegyéket kapcsolnak be, és több mint százezer beteg kapott már ellátást ebben a rendszerben.


    A stabil rendszer működéséhez az eszközök is hozzájárulnak – mutatott rá, hozzátéve, hogy az autók mellett olyan új orvostechnikai eszközöket is beszereznek, amelyekkel az országban egységesen mindenhol ugyanolyan magas színvonalú ellátást fognak tudni nyújtani.
    A főigazgató kiemelten felhívta a figyelmet az 1830-as ügyeleti számra, amely a klasszikus ügyeleti feladatok esetében hívható, tehát a nem sürgős-életveszélyes állapotú betegek számára jelent segítséget.


    Csató Gábor kitért arra is, hogy a következő időszakban újabb három vármegyét, Jász-Nagykun-Szolnokot, Veszprémet és Baranyát kapcsolják be a rendszerbe.


    Az új autókat bemutatva elmondta azt is, hogy a gépjárművek 130 lóerős, hibridmotorú autók.

    Az MTI kérdésére hozzátette, hogy a tavaly átadott 22 és a most átadott 170 autóval – 100 Suzuki Vitara és 70 Suzuki S-Cross gépjárművel – összesen 192 autó segíti az OMSZ ügyeleti szolgálatának munkáját, így minden járásba jut jármű.    


Takács Péter: “A kormány feladata megfelelő munkakörülményeket teremteni a mentőknek”

    Budapest, 2023. szeptember 2., szombat (MTI) – A kormány dolga az, hogy megfelelő munkakörülményeket teremtsen az Országos Mentőszolgálatnak (OMSZ) – mondta Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára szombaton Budapesten, a városligeti mentőnapon.

    Eseménydús éven van túl a mentőszolgálat, ugyanakkor sok örömteli pillanat is volt ebben az évben – idézte fel az államtitkár, utalva egyebek mellett az augusztus 20-ai ünnepségsorozat, a Sziget fesztivál és a budapesti atlétikai világbajnokság magas szintű egészségügyi biztosítására.


    “A mindenkori kormány dolga pedig az, hogy ezt a kiváló, minőségi munkát úgy hálálja meg, hogy megfelelő munkakörülményeket teremt, mind infrastrukturális, mind anyagi ételemben” – emelte ki.


    Takács Péter az intézkedések között említette a többlépcsős szakdolgozói béremelést, amelynek egyik üteme idén júliusban volt egy 18 százalékos béremeléssel, a következő pedig jövő év márciusában lesz.


    A jövő évi költségvetésben 240 milliárd forint van elkülönítve a béremelésre – hangoztatta.


    A munkakörülmények javítása érdekében számos mentőállomás újult meg vagy épült újonnan, de ez a munka nem áll meg, “bőven van még tennivalónk, az elődeink kicsit elhanyagolták ezt a kérdést” – fogalmazott, hangsúlyozva: csak kipihent, felkészült mentődolgozók tudnak hatékonyan életet menteni.


    Az államtitkár felidézte azt is, hogy ezer mentőautót cseréltek le az elmúlt időszakban, ezek a legmodernebb járművek a legmodernebb felszereléssel futnak. Az új ügyeleti rendszerben részt vevő mentők pedig 170 gépjárművet kaptak – sorolta.


    A társadalmi elégedettség és bizalom, amit a mentők megszolgáltak és ami feléjük árad, teljes optimizmusra ad okot – hangoztatta Takács Péter.


    Csató Gábor, az OMSZ főigazgatója köszönetet mondott a nyári nagy rendezvényeken dolgozó kollégáinak, akik napi 3500 mentési feladatot láttak el.  


    Kitért arra, hogy a budapesti atlétikai világbajnokság alatt ezer mentős vett részt az egészségügyi biztosításban.


    Idén tényleg van mit megmutatni: a mentőnapon bemutatják az új gépkocsikat, a mentőmotorokat, az új szoftvereket és technológiákat – emelte ki.


    Az új vármegyei ügyeleti rendszert említve Csató Gábor elmondta, szeptember 1-jén újabb három vármegye csatlakozott ehhez a rendszerhez, így már kilenc vármegyében hívható a 1830-as telefonszámon a mentőszolgálat ügyelete.


    A koronavírus-járvány azt is megmutatta, hogy a mentőszolgálat mennyire alkalmazkodóképes, és az országos mintavevő szolgálat tapasztalatait is be tudták építeni az új ügyeleti rendszer kiépítésekor – mondta az OMSZ főigazgatója.