Száztíz új, környezetkímélő hulladékgyűjtő járművel bővítette gépparkját a Budapesti Közművek

     Száztíz új, modern és környezetkímélő hulladékgyűjtő járművel bővítette gépparkját a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.

    Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón azt mondta: a főváros zöldítéséért és a klímaváltozás korszakára felkészítéséért fejlesztik a közszolgáltatások infrastruktúráját. A hulladékgazdálkodás az egyik legfontosabb terület, ahol ilyen típusú beruházásokra szükség van – tette hozzá.


    Egyúttal annak fontosságát hangsúlyozta, hogy minél kevesebb szemét keletkezzen, a keletkezett hulladékot viszont a legnagyobb mértékben újra lehessen hasznosítani. Karácsony Gergely szerint ehhez kultúra- és szemléletváltás is szükséges.


    A főpolgármester a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program csaknem 10,5 milliárd forintos forrásából megvalósított járműbeszerzésre utalva azt mondta: „bármit is látunk a magyar közéletben az európai uniós források felhasználásával kapcsolatosan (…), a fővárosi önkormányzat kezében ezek az uniós források jó kézben vannak”. Az összegeket – folytatta – olyan közcélokra használják, amelyek „vitán felül állnak”. Tájékoztatása szerint ugyan a hulladékgazdálkodás új rendszerben folytatódik, az új járművek azt a közcélt szolgálják, hogy minél környezetkímélőbb módon szállítsák el a lehetőleg minél kevesebb szemetet oda, ahol azt minél nagyobb arányban hasznosítják újra.


    Tüttő Kata főpolgármester-helyettes arról beszélt, hogy az elmúlt hétéves EU-s költségvetési ciklus „elég sok mindent adott Budapestnek”. Magyarországon jelenleg ott tart az önkormányzatiság, hogy a meglévő infrastruktúra „életben tartásához is EU-s forrás kell” – jelentette ki.


    A körforgásos gazdaságra áttérés fontosságáról szólva elmondta: Budapest uniós forrásból szemléletformáló programot indít, hogy kevesebb hulladék keletkezzen. Tüttő Kata célként jelölte meg a zöldhulladék és a háztartásokban keletkező minden lebomló hulladék különválogatását és hasznos ítását, illetve a csomagolóanyagok felhasználásának mérséklését és az élelmiszerhulladék csökkentését.


    A fővárosi önkormányzat az MTI-hez eljuttatott tájékoztatásában kiemelte, hogy a főváros egyik legfontosabb programja a Zöld Budapest. A környezetvédelem fontossága mellett a lakossági szemléletformálás és a fiatal generációk bevonása és nevelése is kiemelt cél tájékoztatónapok és jótékonysági gyűjtőakciók szervezésével az újrahasznosítás és szelektív hulladékgyűjtés érdekében – írták.