Téli autómosás – hasznos tudnivalók gondos autótulajoknak

A téli időszakban több mindenre oda kell figyelni. Ne legyen jég a szélvédőn, ne induljunk el hideg, kopogó motorral, óvatosabban vezessünk, mert rosszabbak a látási körülmények és az útviszonyok… És mellé felmerül még a téli autómosás kérdése is. Mit érdemes tudni róla? Lássuk is!

Autómosás: ízlések és pofonok

Kezdjük azzal, hogy ízlések, pofonok és igények különböznek. Tehát a tavasztól őszig terjedő időszakban is van, aki a tenyerén hordozza a négykerekűt, és hetente takarítja, mosatja, míg mások “Működik? Akkor minek túlbonyolítani” alapon állnak az autójukhoz, ezért csak pirosbetűs ünnepeken takarítják és mosatják le.

A fenti kérdésben nem foglalunk állást, ugyanis amíg egy autó biztonságosságát nem veszélyezteti mondjuk egy koszos szélvédő vagy elhasználódott ablaktörlőlapát, addig igazából nagyrészt optikai, esztétikai kérdésről van szó.

Téli autómosás – ezért érdemes nem megfeledkezni róla

A fentiekkel együtt télen picit nehezítettebb a pálya az autónak és sofőrjének is egyaránt. Beszéljünk például arról, hogy a telek jó része latyakos, sáros, és ha esik is némi hó, általában elég hamar megggondolja magát és halmazállapotot vált, sárként boldogítva az egyébként is D-vitamin-hiányos, reggeli forgalomban döcögő autósok életét.

A sár pedig szeret felverődni és fenn maradni a kerekek táján és a karosszérián. Arról nem is beszélve, hogy van, amikor sós latyakról beszélünk, mert valami csoda folytán fagy van és felsózták az utat.

Ezzel együtt bár a só hosszú távon ki tudja kezdeni a fényezés hibáit, a modern autókat már keményebb fából faragták. Alapvetően gond nélkül megbirkóznak az időjárás kihívásaival és nem is károsodnak a téli körülményektől. Ezzel együtt érdemes gyakrabban mosatni az autót télen, mert:

  • Télen hamarabb elkoszolódik, ami csúnya (természetesen ez nem mindenkit zavar)
  • A régebbi, rosszabb állapotú autókat azért tudja károsítani a só és a latyak
  • Illetve az alváznak sem feltétlenül tesz jót, főleg, ha nincsen rajta megfelelő alvázvédelem. (Az alvázvédelem fontosságáról a link mögött írtunk.)
  • A lámpák fényereje is csökken a kosztól, főleg a xenon izzóval felszerelt verzióknál. A megfelelő láthatóság pedig nagyon fontos télen is, sőt.

Téli autómosás tippek

Következzék pár gyakorlati tipp:

  • Hobbiautósok tisztában vannak azzal, hogy a körültekintően végzett kézi autómosás a legjobb az autónak, és egyébként a tulajdonosnak is. Elviszed, otthagyod (vagy megvárod), és tisztán, a falcokat is kitörölve, szárazon, karcok nélkül hozod el a gépjárműved. Ha sietsz, és nincs erre lehetőséged, akkor választhatsz gépi vagy önkiszolgáló mosót is.
  • Ha van rá időd, mielőtt a gépi autómosóba indulnál célszerű egy aktívhabos előáztatást vagy legalább egy gőzborotvás mosást végezned. Erre azért van szükség, hogy a hab feloldja a piszkot, ráfagyott havas sarat, és ne mechanikailag kelljen eltávolítania a sörtéknek a szennyeződéseket. A legtöbb gépi mosóban előmosást is vállalnak.
  • Gépi mosóban olyan programot válassz, amiben alvázmosás is van!
  • Nem kell félni a hidegtől, csak az önkiszolgáló autómosókban ügyeljünk rá, hogy ne fröcsögjön ránk a víz a hidegben, mert nem fog jól esni. Viseljünk megfelelő ruházatot, mert több időbe telik az autó lemosása.
  • Olyan önkiszolgáló mosót válassz, ahol van aktív habos pisztoly (az imént felsorolt okból kifolyólag). A helyes sorrend a következő: aktív hab, mosás, öblítés (cseppmentes, lágyított vízzel), viaszolás.
  • Önkiszolgáló mosó esetén is figyeljünk arra oda, hogy az ajtók ne fagyjanak be! Érdemes a falcokat mikroszálas, magas nedvszívóképességű kendővel áttörölnünk és a gumikédereket speciális ápolószerrel (vagy gyógyszertári glicerinnel átkenni).

Konklúzió

A téli autómosás bizonyos esetekben kifejezetten fontos, ezzel együtt nem feltétlenül tragédia, ha nem mosatjuk le gyakran az autót. Ha a biztonsági szempontoknak rendben megfelelünk, onnantól ízlés dolga, hogy ki mennyire akarja a tenyerén hordozni a járgányt.

schiller.hu