Úgy közlekedj…!

Téli tanácsok autósoknak

„Úgy közlekedj, mintha a számodra legfontosabbak lennének körülötted!” címmel kínál hónapról-hónapra hasznos közlekedésbiztonsági tanácsokat az Autós Nagykoalíció. Bár az időjárás ezekben a napokban nem mindig igazolja vissza, hogy valójában már beköszöntött a tél, mégis nagy szükség van ezekre a jótanácsokra, de legfőképp azok következetes betartására, legyen szó a járműről, az sofőrről, vagy éppen a hasznos kiegészítőkről.

Hogyan készítsük fel az autót a téli közlekedésre?

Nem véletlen, hogy azokkal a létfontosságú gumiabroncsokkal kezdjük, melyek négy tenyérnyi felületen felelnek a tapadásért, végsősoron mindannyiunk biztonságáért. Ha a levegő hőmérséklete tartósan plusz 7 Celsius fok alatt marad, elengedhetetlen a téli abroncs. Az 5 évnél régebbi gumik anyagukban elöregednek, így veszítenek a rugalmasságukból, ezért érdemes újat venni belőlük, még akkor is, ha a mintázatuk nem kopott el túlságosan. Ha felnyitjuk a motorháztetőt, vessünk egy pillantást a folyadékszintekre. Az ablakmosó tartályba töltsünk téli ablakmosó folyadékot. A hűtőfolyadékot pedig fagyálló utántöltésével pótoljuk a megfelelő szintre. És ha már ott vagyunk, ellenőrizzük rutinszerűen az olajszintet is. Ha az autó a hidegben nehezen indul, gyanakodhatunk a gyengélkedő akkumulátorra. Ha a feltöltés már nem, vagy csak ideig-óráig segít, érdemes egy jó minőségű új akkumulátort beszerezni. A látni és látszani elvét követve ellenőrizzük az első és hátsó ablaktörlő lapátok állapotát is. Bizony, ezekből akár évente is szükség lehet újakat venni. És ugyancsak vegyük szemügyre a lámpabúrákat, és hogy minden izzó hibátlanul világít-e? A jármű lábterébe pedig a szövet szőnyegek helyett tegyünk gumitálcákat, hogy a víz vagy latyak ne áztassa el az autó belsejét.

Milyen eszközöket és kiegészítőket tartsunk télen a járműben?

Jégkaparót, hókefét, autós hólapátot jégoldó spray-t erősen ajánlott az autóban tartani. Reggel érdemes a járművet elindítani, a szellőzést és az ablakfűtést bekapcsolni a jég és a pára eltávolításának elősegítésére. És míg azok belülről, mi kívülről takarítsuk meg a járművet a hótól és jégtől. Csak akkor induljunk útnak, ha a havat mindenhonnan lesepertük! Ne érjen minket meglepetésként az első fékezésnél a tetőről elénk omló hófal! A téli „túlélő csomagban” jó ha van még hólánc (főleg, ha hegyekbe megyünk, vagy olyan helyre, ahol ezt megkövetelik), de nem árt az indító („bika”) kábel és a vontatókötél sem. Ha hosszabb útra indulunk, egy termoszban érdemes magunkkal forró teát vagy kávét vinni. Arra persze azért vigyázzunk, hogy a forró ital ne az ölünkben kössön ki.

Hogyan készítsük fel magunkat a téli autózásra?

Nemcsak a gyalogosoknak, az autósoknak is fontos a megfelelő téli öltözet. Érdemes olyan kabátot választanunk, amiben kényelmesen tudunk vezetni. Ha nagykabátot veszünk fel, azt jobb, ha levesszük, mielőtt beülünk a kormány mögé. Ilyenkor is maradjon rajtunk egy pulóver vagy zakó, hogy ne fázzunk meg, még akkor sem, ha egy-két percre ki kell pattanni a járműből. Érdemes sapkát és legalább egy vékony kesztyűt is tartani az utastérben, ami jól jöhet az éjszakára utcán hagyott jármű hótól való megszabadításakor, vagy akár tankoláskor is. Indulás előtt tájékozódjuk a várható időjárási viszonyokról és útakadályokról az Útinform elérhetőségein (www.utinform.hu). Legyen elég üzemanyag a járműben. A kellemetlenségek elkerülése érdekében hosszabb utakra teli tankkal induljunk el. Ahogy nyáron, télen is vegyünk autópálya matricát (pl.: ematrica.nemzetiutdij.hu), ha díjköteles szakaszokon visz az utunk.