Általánosságban az elektromos mikromobilitási eszközökről

Napjainkban egyre népszerűbbé válnak az elektromos mikromobilitási eszközök. Már szinte minden hagyományos eszköznek (kerékpár, roller, gördeszka) van elektromos változata, de sok új, eddig ismeretlen jármű is megjelent a piacon (hoverboard, Segway). Az alábbiakban szeretnénk segítséget nyújtani, mit érdemes tudni ezekről az eszközökről, és melyek lehetnek a kiválasztás szempontjai. Az első, és legfontosabb szempont az, hogy eldöntsük, pontosan mire szeretnénk használni járművünket.

Városi környezetben munkába járásra, vagy hobbi célokra ideális választás lehet a pedelec, vagy az elektromos roller. További népszerű eszközök még a one-wheelerek, melyek olyan elektromos „kerékpárok”, melyeknek csak egy kerekük van. Ezekkel kicsit bonyolultabb közlekedni, hisz fékezni nem tudunk velük, csak a testsúlyunk áthelyezésével tudjuk a jármű mozgását befolyásolni. Népszerűek még a Segway típusú járművek, melyeket szintén a testünk előre-hátradöntésével irányítunk, de többségükön van egy kormány is, amibe kapaszkodhatunk. Ennek egyszerűbb változata a hoverboard, amit szintén a testünkkel irányítunk, de már mindenféle kapaszkodó nélkül.

Most nézzük a részletes kiválasztási szempontokat:

Fontos lehet az eszköz súlya, és mérete, mert ha gyakran kell szállítanunk, vagy biztonságosan szeretnénk elhelyezni az irodában, nem mindegy hány kilót kell cipelnünk. Amennyiben a könnyű szállíthatóság szempont, érdemes kisebb súlyú, és méretű, esetleg összecsukható eszközt választanunk.

Gondoljuk át, milyen pozícióban szeretnénk használni, mert hosszabb utakra értelemszerűen az üléssel rendelkező eszköz a megfelelő, de rövid városi utakat álló pozícióban is könnyen megtehetünk.

A kerék mérete, és a gumi típusa lényeges a kiválasztás szempontjából, hiszen ha rossz minőségű, töredezett aszfalton, vagy füvön is szeretnénk biztonságosan használni járművünket, akkor a minél nagyobb, minél ballonosabb kerék az ideális. Egy kiskerekű, tömörgumis roller nagyon kényelmetlen lehet, még egy viszonylag sima úton is.

Szempont lehet még a választásnál az eszközhöz elérhető applikációk, okosfunkciók típusa, vagy a járgány kijelzőjén megjelenített adatok részletessége.

Az akkumulátor kapacitása, és a motor teljesítménye is fontos szempont. Hosszabb utakat csak nagy kapacitású akkumulátorral fogunk tudni megtenni töltés nélkül, valamint a nagyobb teljesítményű akkumulátort tölteni is ritkábban szükséges. Érdemes modernebb, és nagyobb teljesítményű lítiumion akkumulátorral felszerelt típust választani. A motor teljesítménye is fontos, hisz saját testsúlyunkat kell mozgatni az eszköznek, így ha a karanténdiéta nem volt sikeres, nagyobb teljesítményű eszközre lesz szükségünk. Emelkedőkkel tarkított útvonalon szintén lényeges lesz a teljesítmény.

Fontos lehet még a végsebesség is, különösen ha gyermekünknek vásárolunk ilyen eszközt, a túl nagy sebesség komoly veszélyeket hordoz magában.

És végül, de nem utolsó sorban érdemes megvizsgálnunk az eszköz ár- érték arányát is.

autoklub.hu – Forrás: https://flowcycle.hu/elektromos-bizergak-europaban/