Használt autós tanácsok (1.) – Válasszon megbízható eladót

Az eladó lehet magánszemély, lehet használtautó kereskedő, de egy a lényeg: a vásárló tegyen meg mindent azért, hogy ne verjék át.

Ugye milyen természetes, hogy megbízható eladót keresünk, de az az igazság, hogy nem könnyű ilyet találni. Rengeteg olyan kereskedő, vagy nepper van a piacon, aki készletének különféle trükkökkel való eladása után felszámolja a cégét és eltűnik. Emellett az internetes hirdetések nagy része is megtévesztő, hibás és/vagy szándékosan téves állításokat tartalmaz. Így aztán az adásvétel után nem ritkán nagyon kellemetlen meglepetés éri azokat, akik olcsón akarnak használt autót venni.

Sok az olyan hirdetés, ami nem felel meg a valóságnak, és a vásárlók jó ideig szinte csak ezek alapján tájékozódhattak. Igaz, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala (KEKKH) az elmúlt év végéig 625 forintért két autó adatait is kiadta az érdeklődőknek, azonban kevesen vették igénybe a szolgáltatást.

Január óta viszont a Jármű Szolgáltatási Platform (JSZP) oldalon díjmentesen, elektronikus úton is lekérdezhető többek között az adott jármű eredetiségvizsgálati képi dokumentációja, a káreseménnyel érintettségének ténye, a jármű alapvető műszaki adatai, forgalmazási korlátozási adatai, valamint a járműnyilvántartásban szereplő kilométer-óra adatai. Sajnálatos ugyanakkor, hogy a 2019. január 1. előtti kártörténeti adatokat nem tartalmazza az oldal.

Ezért aztán nem sóhajthatunk fel, továbbra is résen kell lenni, hiszen csak szakértő szem veszi észre, hogy nem egy romból épített kocsit néztünk ki. Ezeknek van egy apró hátrányuk: nyomokban sem védik úgy az utasokat, ahogyan a gyárban megtervezték.

Ezeket a lépéseket mindenképpen tegyük meg, mielőtt megvásárolnánk a kiszemelt autót:

  1. Biztosra akkor mehetünk, ha egy új autó kereskedéshez kapcsolódó használt autós cégtől veszünk gépkocsit. Több importőrnek van saját használt autós márkája, ők azok, akikre bármilyen probléma esetén számíthatunk, hiszen a céljuk az, hogy ne csak a kiszemelt autót vegyük náluk, hanem 3-5 év múlva is hozzájuk menjünk vissza kocsit cserélni.
  2. Ellenőrizzük le a kereskedést az interneten, a túlságosan fiatal cégek pedig keltsenek gyanút. Minél hosszabb ideje működik az adott használt autós cég, annál nagyobb biztonságban vagyunk. Sok a kárász életü kft., bt., amelyet pár hónapig működtetnek, majd valamilyen oknál fogva eldobják azt. Ha megszűnt a cég, ahonnan vettük a kocsit, soha nem tudjuk érvényesíteni a jogainkat.
  3. Figyeljünk arra, hogy a szerződésen is az a név szerepel-e az eladónál, amelytől elvileg a kocsit vesszük. Sok kereskedés ugyanis fedő céggel ad el gépjárművet, amelynek a neve mondjuk csak egy betűvel tér el a cégéren lévőtől, de a tulajdonosa egy idős, kicsi faluban élő megvezetett néni, akitől soha nem kapunk kártérítést, ha problémánk van.
  4. SOHA ne írjunk alá olyan adásvételi szerződést, amelyben az eladó nem az adott magyar kereskedés, hanem egy külföldi cég/magánszemély. Ha ezt aláírjuk, s problémánk lesz, soha nem érjük utol a valós eladót, a csaló nepper pedig csak felteszi majd a kezét, hogy nézd az adás-vételit, neki semmi köze nincs ahhoz a kocsihoz, forduljon a hibával a némethez.

Das WeltAuto 29 tagú kereskedő hálózata viszont csak olyan autókat forgalmaz, amelynek ellenőrizték a múltját és az állapotát, s ami a legfontosabb, kereskedéseink 19 éve a piacon vannak, s várhatóan még többször ennyit maradnak is.

 A Das WeltAuto garanciális használt autó kínálatát IDE kattintva érheti el.

dasblog.hu