Használtautó garancia

Magyarországon a lakosság nagy része nem engedheti meg magának új autó vásárlását, így a használt autók piacán keresgél. A használt autók esetén azonban mindig ott a kérdés, hogy mi van, ha esetleg kiderül egy komoly hiba? Létezik-e használtautó garancia, vagy csak a vásárlók vágyálma? Körüljárjuk a kérdést!

Használtautó garancia: kezdjük az alapfogalmakkal

A jog sokszor másképp használja a nyelvet, mint a hétköznapi emberek. A garancia nem jogi fogalom, helyette két szakkifejezéssel érdemes megismerkednünk: a jótállás és a szavatosság fogalmával. Lássuk is, mit takarnak!

A használtautó garancia típusai

Jótállás

A Polgári Törvénykönyv alapján aki jótállást vállal egy termékre, annak felelősséget kell vállalni a hibás teljesítésért.

Mit jelent a hibás teljesítés?

A Ptk. szavaival élve az, ha „a szolgáltatás a teljesítés időpontjában nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek.”

Jótállást új termékekre szoktak adni, illetve előírni a fogyasztóvédelmi szervek. Gondolj itt például egy új hűtőszekrény vásárlására, amire például két év jótállást vállal a gyártó.

Használt autók esetén ritka, hogy az eladó jótállást vállal, mert ebben az esetben nem kötelező. Ne essünk viszont kétségbe, mert itt jön segítségünkre a szavatosság fogalma!

Szavatosság / kellékszavatosság

A Polgári Törvénykönyv alapján a használt autókra a kellékszavatosság fogalma vonatkozik. Azaz ha kiderül egy, az eladás időpontjában ismeretlen hiba, akkor a vevőnek kárigénye keletkezhet az eladóval szemben. Nem számít, hogy az eladó tudott-e a hibáról, vagy sem, a jogszabály nem tesz különbséget. A lappangó hibák okozta bizonyított (ez később fontos lesz) kárigényt négyféle módon rendezheti az eladó:

  • a jármű cseréjével,
  • a jármű megjavításával,
  • a jármű árának leszállításával,
  • a jármű eredeti áron történő visszavételével.

A vevő választhat ezen opciók közül. Azonban a szavatosság nem vonatkozik az alábbi esetekre:

  • Ha az eladás pillanatában az eladó és a vevő is tudott a hibáról, és ezt írásban rögzítették, vagy szabad szemmel is látható volt a hiba. Ugyanis egy repedt szélvédőnél nyilvánvaló, hogy a vevő észlelte a hibát a vásárlás előtt.
  • Ha a hibát mi magunk okoztuk nem rendeltetésszerű használat miatt,
  • Kopó alkatrészek esetén természetes, hogy az idő előrehaladtával cserére szorulnak, ezért ezekre nem vonatkozik a szavatosság. Kuplung vagy féktárcsa esetén tehát ne számítsunk rá, hogy utólag kicseréli nekünk az eladó az elromlott alkatrészt.
  • Jelentéktelen hibák, például a kárpitozás apró sérülése nem kellő ok arra, hogy jogszerűen elálljunk  a szerződéstől (azaz visszakérjük az autó árát).

Magánszemélytől vagy cégtől vettük a használt autót?

Elérkeztünk az egyik legfontosabb ponthoz. Jogi szempontból nem mindegy ugyanis, hogy ki az eladó. Ha magánszemély az eladó, akkor egy évig érvényes a szavatosság. Ennyi ideje van a vevőnek, hogy jelezze a hibát. Fontos kiemelni, hogy az első hat hónapban az eladónak kell bizonyítania, hogy a probléma nem állt fenn az eladáskor, a második hat hónapban már a vevőt terheli a bizonyítás kötelezettsége.

Ha cégtől, például egy autókereskedéstől vettük az autót, úgynevezett fogyasztói szerződést kötünk az eladóval. A fogyasztói szerződésre már két év használtautó garancia, pontosabban kellékszavatosság vonatkozik. Bár meg kell említeni, hogy a szerződő felek dönthetnek úgy is, hogy csak egy éves időszakra vonatkozik a szavatosság. Ez esetben a kereskedő általában alacsonyabb áron adja a járművet.

Visszatérve, ha cégtől veszünk használt autót, az első 12 hónapban nekik kell bizonyítani, hogy az általunk észlelt hiba még nem állt fenn az eladáskor. A Ptk. ebben az esetben tehát a vevőt védi. Na de lássuk, mit mond a gyakorlat!

Hibát találtam, mitévő legyek?

Ha a fentiek alapján jogos lehet a kárigényed, érdemes először írásban, dokumentált módon felvenni a kapcsolatot az eladóval. Készíts egy fényképet is a hibáról, és küldd el. Ha magánszemély, érdemes röviden idézni az erre vonatkozó jogszabályt, esetleg belinkelni pár megcáfolhatalan forrásból származó cikket (pl. ügyvédi iroda).

Ha az eladóban van belátás, akkor jó eséllyel ki fogja fizetni a javítást, és mindketten mentek a dolgotokra. Ha húzódozik, érdemes lehet határozottan fellépni, és megpróbálni rávenni, hogy tegyen eleget jogi kötelezettségének.

Ha még így sem hajlik a jó szóra, akkor bonyolultabbá válik a helyzet. Ugyanis legyen bár igazad, akkor is sok idő és pénz lehet, mire érvényt szerzel neki. Amennyiben nem működik együtt az eladó, érdemes tehát felmérned, vajon megéri-e a jogi procedúra, vagy drágább lenne a leves, mint a hús. Ez egy helyzetfüggő dolog, amit érdemes alaposan átgondolni, előtte tájékozódni, másnak mik a tapasztalatai.

Hogyan vásárolj használt autót, ha nem akarsz pórul járni?

A tagadhatatlan kockázatok ellenére igenis lehet jó használt autót venni. Az okos használtautó-vásárlásról sok jó cikk született, mi itt az eladó szempontjából vizsgáljuk meg a kérdést. Felmerül ugyanis, hogy magánszemélytől vagy autókereskedéstől vásárolj-e inkább. Magánszemélytől valamivel olcsóbban fogsz tudni autót venni, de nagyobb kockázatot is vállalsz. Egyfelől több az ügyeskedő, másfelől messze nem biztos, hogy a gépjárművet alaposan átvizsgálták eladás előtt.

Egy megbízható autókereskedésben ezzel szemben nem adnak el úgy autót, hogy nem nézik alaposan át. Emellett szigorúbb szabályozás vonatkozik rájuk, és szakmailag sokkal tájékozottabbak, mint egy magánszemély. Ha tehát megkeresed őket egy hibával, nagyobb eséllyel lesznek képben a törvényi háttérrel. További előny, hogy mivel tudsz értékeléseket olvasni róluk, fel tudod mérni, hogy mennyire tisztességesek, míg egy magánszemély esetén erre nincs lehetőséged.

Használtautó beszámítás a Schillernél

Az autókereskedések, például a Schiller Autó további előnye, hogy élhetsz a használtautó beszámítással is. Ha beszámíttatod az autód, jó eséllyel sokkal hamarabb és kisebb fejfájással válhatsz meg lecserélendő járgányodtól. Amit aztán a szükséges szervizelés után a Schiller Autó továbbértékesít egy érdeklődő vevőnek. De hogyan is képzeld el a használtautó beszámítást?

A használtautó beszámítás menete a Schillernél:

  1. Telefonon vagy emailben jelzed, hogy szeretnéd beszámíttatni használt autód
  2. Elvégezzük az autó alapos műszaki állapotfelmérését
  3. Árajánlatot adunk az autódra
  4. Ha elfogadod az árajánlatot, megkötjük az adásvételi szerződést
  5. Néhány napon belül átíratjuk az autót (és lemondhatod a biztosításokat)
  6. Autócsere esetén a vételár automatikusan jóváíródik a megvásárolni kívánt jármű árából

schiller.hu